Současnost obce Bojanovice

Obec Bojanovice

Kraj:                                                              Středočeský

Okres:                                                           Praha – západ

Části:                                                            Bojanovice, Malá Lečice, Senešnice

Rozloha celkového katastru obce:                    10,97 ha

Průměrný věk obyvatel:                                   42 let

Pověřený Obecní úřad                                     Mníšek pod Brdy

Obec II. stupně:                                              MěÚ Černošice, Praha 2, Podskalská 19

Obec se nachází nad levém břehu lesnatého pahorku nad  Vltavou, 9 km vzdálená od obce Davle a 7 od města Mníšek pod Brdy mezi Hvozdnicí a Bratřínovem. Obcí prochází krajský silnice z Davle do Čisovic a Mníšku pod Brdy s napojením na strakonickou dálnici.

Obec je situována do krásného prostředí podbrdských lesů a údolí říčky „Kocáby“, která skýtá velké možnosti k rekreaci. Což přispělo k výstavbě rekreačních chat již v počátku minulého století.

• Část Bojanovice

Policie:                                                           Hradištko pod Medníkem

Pošta:                                                            Davle

Zdravotní středisko:                                          Davle

Doprava Praha - Bojanovice:                             PID linka č. 314

Rozvodný závod:                                             Služebna Černošice

V obci Bojanovice trvale žije 224 obyvatel v 109 popisných číslech. Rekreační oblast v katastru Bojanovic má 206 rekreačních objektů. Dominantou obce je kaple Sv. Františka Serafinského z Assi postavená v roce 1879. Obec vlastní budovu školy, která je v majetku obce od roku 1906. V současné době svému účelu neslouží. V obci je aktivní TJ Sokol Bojanovice a místní hasiči od jejich založení v roce 2002 uplynulo 100 let.

• Část Malá Lečice

Policie:                                                           Mníšek pod Brdy Pošta:                                                            Nový Knín

Zdravotní středisko:                                          Nový Knín

Doprava: Praha – Malá Lečice                           PID linka č. 314

Rozvodný závod:                                              Služebna Dobříš

V  obci Malá Lečice trvale žije 94 obyvatel v 52 popisných číslech. Rekreační oblast je situována v údolí „Kocáby“ , na osadě Horní a Dolní Požáry a má 86 rekreačních objektů. Dominantou obce je  budova Školy malolečické, která byla postavena koncem 19. století a dne 5. prosince 1874 zapsána v zemských deskách pro obec Malá Lečice. Škola fungovala až do roku 1974, kdy byla převedena na Okresní úřad pro Prahu – západ, který si v prostorách zřídil archiv a budovu měl v užívání  až do konce roku 2003. V tomto roce byla budova školy vrácena zpět obci. V obci je aktivní Sbor dobrovolných hasičů, který v roce 2001 oslavil 100 let svého vzniku. Sama obce v roce 2004 oslavila 700 let svého založení. Raritou této lokality je i jez na Kocábě, kde se pravidelně pořádá mistrovství České a Slovenské republiky a mistrovství svět v rýžování zlata. O tom, že obec je jedna z nejmalebnějších koutů okresu Praha – zápas svědčí i fakt, že nejeden z producentů filmů si obec i údolí říčky Kocáby vybírají pro natočení svých příběhů, hlavně pohádkových.

• Část Senešnice

Policie:                                                           Mníšek pod Brdy

Pošta:                                                             Nový Knín

Zdravotní středisko:                                          Nový Knín

Doprava: Praha – Senešnice                             PID linka č. 314

Rozvodný závod:                                              Služebna Dobříš

V obci Senešnice trvale žije 60 obyvatel v 53 popisných číslech. Rekreační oblast  s lokalitou „ Na Návrší“ je svou rozlohou nevelká a čítá 35 rekreačních chat. Obec je situována na jižní stranu, od severu chráněna lesy. V obci je postavena kaplička z rok 1848 v roce 1919 byla zde zasazena „lípa svobody“.

V obci je aktivní Sbor dobrovolných hasičů, který v roce 2002 oslavil 100 let svého vzniku. Sama obec v roce 2004 slavila 400 let první písemné zmínky i když existence této obce se z nepodložených pramenů datuje již od 12. století.

28. 4. Vlastislav

Zítra: Robert